Trafik İşaretleri

Sola Tehlikeli Viraj Levhası T-1B

Sola Tehlikeli Viraj Levhası T-1B

Trafik işaretleri yolculuk esnasında hayatımızı kolaylaştıran levhalardır. Sola tehlikeli viraj levhası T-1B, trafik işaretleri ve levhalarda sıklıkla karşımıza çıkan bir levhadır. Bu işaret, ehliyet sınavlarında da karşımıza çıkmakta olup şoförken de dikkat etmeniz gereken bir semboldür.

Sola tehlikeli viraj levhası T-1B levhasını gördüğünüzde ilerinizde sola dönüş yapılacak olan viraj olduğu belirtmektedir. Bu levhayı gördüğünüzde hızınızı azaltmanız gerekmektedir. Bu kurallara uymak oldukça önemli ve hayati değere sahiptir. Bu levha tehlikeli uyarı işaretleri arasında yer aldığı için hassas olmanız gerekmektedir. arka planı beyaz ve işaretleri siyah olan simgelerle gösterilmektedir. KGM (Karayolları Genel Müdürlüğü) levha standartları için bu ölçüler 60x75x90 cm olarak belirlenmiş üçgendir.

Bu simgeleri geceleri görebilmeniz için KGM tarafından reflektif olarak üretilmektedir. Üretim kalitesi açısından galvaniz sac kullanılmakta ve bu sayede yağmur, kar ve rüzgar aşınması engellenmektedir. Ayrıca trafik işaretlerine uymamak yasal olarak suç teşkil etmektedir.

Trafik Bilgi İşaretleri: Yol kenarlarında bulunan bilgilendirme amaçlı levhalardır. B ve P harfleri ile ifade edilir. Bu levhalar genellikle mavi renklidir. Hastaneler, park alanları ve ihtiyaç duyulacak diğer bölgeler için tanımlama yapmaktadır.

Tehlike Uyarı işaretleri: Bu işaretler dikkat edilmesi gereken levhalar kategorisine girmektedir. T harfi ile ifade edilir. Genellikle kırmızı renkte ve üçgen olan levhalardır. Tehlike uyarı işaretlerini gördüğünüzde hız azaltmalı yada gerekirse aracı durdurmalısınız. Hayati tehlike oluşturabilecek durumların engellenmesi için bu işaretlere uymanız gerekmektedir.

Trafik Tanzim İşaretleri: Bu işaretler yollarda nizamı sağlamak ve trafiği kontrollü olarak seyre tabi tutmak için koyulmaktadır. Yollarda izin verilen hususlarda yada yasak olan durumları ifade etmektedir. Bu sayede seyir halindeki yolcuların güvenle yolculuk yapmalarını sağlamaktadır. Genellikle kırmızı ve mavi renklerde kullanılır.

Sola tehlikeli viraj levhası T-1B, yol kenarlarında gördüğünüzde dikkatli olmalısınız. Hayati tehlike arz edebilecek olan tehlikeli virajlar, özellikle geceleri seyir halindeki yolcuların dikkatinden kaçabilmektedir. Böyle durumların önüne geçilmesi için levhaları gece görebilmeniz için bu hassasiyet ile üretilmektedir. Bu yazımızda size bu konuda bilinçlenmenizi sağladık. Daha fazla trafik işareti için sitemizden bilgi alabilirsiniz.

trafikcanavari

Yorum Yap